Freelance Çalışma Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Özel bir şirkette çalışan olarak çalışan birçok kişi, çağımızda Freelance çalışma‘nın yollarını arıyor ve serbest yaşam tarzına geçiş için araştırma yapıyor. Yıllar geçtikçe, insanlar serbest meslek sahibi olmanın onlara vereceği avantajların daha fazla farkına varıyorlar. Freelance tarzına olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Bu şekilde, masa çalışmasından bıkmış ve serbest çalışan olarak hayatlarına devam eden birçok insan olduğunu biliyoruz. Peki, amacınız tam olarak nedir?

Ona bu soruyu sormalı ve ona kapsamlı cevaplar vermelisin. Bu yoldan gidecekseniz, iyi düşünmeniz, kararlarınızı yoğun bir düşünme sürecinin sonunda vermeniz gerekir.

Çalıştığınız şirketten istifa etmek için ani bir karar, gelecekte pişman olmanıza neden olabilir. Bu nedenle, aceleci kararlar vermemenizi öneririm.

Benim önerim, işinizi ilk aşamada bırakmak yerine, işinizin kalan süresinde ek iş alarak serbest meslek sahibi olmanız gerektiğidir.

Bu şekilde, ek gelir elde edip edemeyeceğinizi test etmeli, birkaç aylık deney sırasında serbest çalışmadan ne kadar kazanabileceğinizi görmelisiniz. Bu süreçte büyük bir sorunun olacağını bilmeni istiyorum. Freelance çalışma hizmet edebileceğiniz müşterileri bulmak sizin için kolay olmayacak.

İlk aşamada, müşterileri bulmak, sorun yaşamamak, daha fazla insana ulaşmak ve hızlı bir şekilde serbest çalışmaya başlamak için biraz yardım almak yararlı olacaktır. Bunu yapmak için, zaten bir müşteri tabanına sahip olan serbest çalışan siteleri kullanabilirsiniz.

Freelance Çalışma

Freelance İş Siteleri Listesi

  • Bionluk
  • Bir Uzman Kiralayın
  • Sadece On
  • Serbest
  • Upwork
  • Fiverr

Bu sitelerdeki iş ilanlarını inceleyerek, hangi kategorinin sunulacağına daha iyi karar verebilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra, bu sitelerde hizmet etmek istediğiniz konularda reklam yayınlayabilirsiniz. Müşteriler hizmeti site üzerinden satın alacak ve yalnızca size hizmet vermeye devam edecektir…

Freelance iş ilan siteleri; müşteri bulma, ödeme altyapısı, banka hesabına kazanç gönderme gibi birçok konu sizi yükten kurtarır.Serbest Çalışan Olma Sürecinde Başka Bir Zorlukla Karşı Karşıya Kalabilirsiniz:

Freelance konusunda deneyimsizseniz, daha önce hiç bu şekilde iş yapmadıysanız, adaptasyon süreciniz biraz zaman alabilir. Burada Freelance çalışarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en hassas noktaları ele alacağım.

Özellikle deneyimsiz bir serbest çalışan iseniz, yazdıklarımı büyük bir özenle okuyun.

Freelance Çalışmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Freelance Çalışmalarınızın Reklamları Yayınlarken Müşterilere Açık Olun

Reklamlarınızı yerleştirirken, fiyata neyin dahil olduğunu ve neyin dahil olmadığını açıkça belirtmelisiniz. Hizmeti satın alan müşteri tam olarak ne satın aldığını bilmelidir. Sürprizlerle yüzleşmemeli.

Bir “WordPress sitesi kurulum hizmeti” yayınladığınızı varsayalım.  Burada aldığınız para karşılığında tam olarak ne yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatmalısınız.

2) Hizmet Ettiğiniz Konuda Kendinizi Sürekli Geliştirin

Serbest çalışan olarak, daha kaliteli hizmetler sunmak, müşterilerinizi tatmin etmek ve daha zor görevleri tamamlamak için kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.

İş teslim ettikten sonra müşterilerin size yorum yaptığını unutmayın. Müşterilerin size başvurmasını sağlamak için her zaman daha olumlu eleştiriler almak için eğitmeniz gerekir.

Bunu yapmak için, çeşitli video eğitimlerini satın alabilir, kitap okuyabilir ve internet’teki alanınızdaki en son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Serbest çalışan olarak hizmet sunan insanlarda gördüğüm en önemli hatalardan biri, hizmet sunmaya başladıktan ve belirli bir miktar para kazandıktan sonra kendilerini geliştirmeyi bırakmalarıdır.

Yapabileceğin en büyük hata bu olurdu. Hangi sektörde hizmet ettiğiniz önemli değil, uyguladığınız teknikler, stratejiler ve yöntemler o kadar hızlı değişir ve gelişir ki, yeni yöntemleri öğrenmediğinizde, yaşın gerisinde kalırsınız. Ve gelişmeleri yakından takip eden rakipleri kolayca geride bırakıyor.

Asla izin vermemelisin, her zaman kendini geliştirmeye devam etmelisin.

Freelance Çalışma

3) Hizmetinizin Fiyatına Karar Verin

Alanınızda hizmet sunan diğer serbest çalışanların profillerini inceleyerek, hangi hizmet için ne kadar ücret aldıklarına bir göz atmanızı öneririm. Birçok konuda kendi alanında uzman nasıl?

Hangi Hizmet İçin Ne Kadar Ücret Alıyorlar?

Onları analiz etmelisin! Fiyatları onlara yaklaştırırsanız, hizmetlerinin satılma şansı artacaktır. Ama onlara çok daha üstün bir hizmet verdiğinizi düşünüyorsanız, fiyatı daha yüksek koyabilirsiniz. Hizmetinizin fiyatı ne olursa olsun, reklam fiyatı olarak koymanız gerekir.

Çok düşük bir ücret karşılığında rekabetten çıkacağınızı düşünüyorsanız, burada büyük bir hata yaptığınızı söyleyebilirim. Alanınızda gerçekten uzmansanız ve nitelikli hizmetler sunduğunuzu düşünüyorsanız, fiyatları asla “ölü fiyat” olarak adlandırılan bir seviyeye düşürmemelisiniz.

Buna inanmaya başlasan iyi olur. Eğer bir çevirmen olarak çalışmak için gidiyoruz, bazı ilkeleri var çünkü. Kimsenin seni ucuza çalıştırmasına izin veremezsin. Bu sizin için bir ilke olmalı!

Bu Arada, “Ucuz Fiyat” Stratejisini Aşağıdaki Gibi Kullanabilirsiniz:

Freelance çalışmaya ilk başladığınızda, fiyatları düşük tutarak siparişleri hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Olumlu eleştiriler aldıkça, hizmetlerinizin fiyatlarını kademeli olarak artırırsınız. Bu aynı zamanda uygulanabilecek etkili bir stratejidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz